S-föreningar

Den som är medlem i Socialdemokraterna är medlem i en Socialdemokratisk förening. I Borås har vi flera föreningar. Det finns geografiska föreningar (stadsdel etc), fackliga föreningar och intresseföreningar (tex S-studenter, HBTs, Tro & Solidaritet).

Föreningar

Den som blir medlem i Socialdemokraterna blir medlem i en Socialdemokratisk förening. Vanligast är att vi organiserar oss i en geografisk förening där vi bor men man kan även vara engagera sig sidoorganisationer såsom Tro och Solidaritet, S-Kvinnor och SSU. Det finns många i Borås som är medlemmar i flera föreningar. Föreningens medlemmar väljer en egen styrelse och beslutar om sin verksamhet och vilka frågor de vill driva.

Arbetarekommunen

Alla föreningar i Borås samlas i Borås Arbetarekommun. Det vi även kallar Socialdemokraterna i Borås.

Där samlas medlemmarna i de olika föreningarna för att bestämma bland annat om kommunens politik och vilka som ska företräda Socialdemokraterna i kommunfullmäktige och andra kommunala organ. Arbetarekommunens medlemmar väljer även en styrelse som företräder Socialdemokraterna i hela Borås.

Fackliga S-föreningar

  • LO-fackens S-förening

Geografiska föreningar

  • Boda Hässleholmen
  • Borås Södra (Göta, Hedvigsborg, Kristeneberg, Dammsvedjan m.fl.)
  • Borås Västra (Byttorp, Ekås, Tullen, Hestra)
  • Brämhult
  • Dalsjöfors (Aplared, Dalsjöfors, Dannike, Gångheter, Målsryd, Rångedala, Äspered)
  • Fristad
  • Hulta Trandared (Brotorp, Hulta, Trandared)
  • Lugnet (Bergdalen, City, Lugnet, Salängen, Villastaden, Östermalm)
  • Norrby (Norrby, Parkstaden)
  • Norrmalm
  • Sandared Sjömarken
  • Sandhult
  • Sjöbo (Alideberg, Sjöbo, Tosseryd)
  • Viskafors (Kinarumma, Rydboholm, Seglora, Svaneholm, Viskafors)

Sidoorganisationer och övriga S-föreningar

  • ESP föreningen
  • HBT
  • S-kvinnor
  • S-studenter
  • Tro och Solidaritet
facebook Twitter Email